Bedri Rahmi Eyüboğlu Sözleri

bedri rahmi eyüboğlu’nun şiirleri, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Franklin Sözleri, Bedri Rahmi Eyüboğlu 1000 kitap, Nazım Hikmet Sözleri, Balzac Sözleri, Yaman ile İlgili Sözler, Şen dünya maceramda

Büyük şehirlere bağlanma, öyle bir şehre yerleş ki, küçük olsun fakat bizim olsun. Sokaklarında tanımadık yüz, ensesine şamar atmayacağın kimse dolaşmasın

Kimi eskidiği için yaşar kimi yaşadıkça eskir ne tohumda keramet ne toprakta ne başakta marifet yaşamakta.

Ne yana dönsem nafile yüreğim sana çevrili.

Sevmek güzel meslek, ama zor… Can dayanıyor dayanmasına ama yürek gitti gidecek.

Gel çıkalım sevgilim gel gel kurtaralım birler hanesinden çekelim gidelim bir uçtan uca açalım yüreğimizin kapılarını sonuna kadar sevelim sevelim sevelim sevebileceğimiz kadar.

Evvela dişlerimiz döküldü sonra saçlarımız arkasından birer birer arkadaşlarımız.

Saksılarda hep aynı karanfiller açıyor tanrım. Niçin, biz bir defa doğuyoruz.

Eskici. Eskiden yeterdim kendime. Artardım bile. Şimdi ne yapsam nafile! Ve kim demiş ‘can eskimez’ diye. Bu can tedirgin tende… Can da eskimiş. Ben de.

İstanbul deyince aklıma kuleler gelir. Ne zaman birinin resmini yapsam öteki kıskanır. Ama şu Kızkulesi’nin aklı olsa, galata kulesine varır. Bir sürü çocukları olur.

En azından üç dil bileceksin en azından üç dilde ana avrat dümdüz gideceksin en azından üç dil çünkü sen ne tarih ne coğrafya ne şu ne busun oğlum Mernus sen otobüsü kaçırmış bir milletin çocuğusun.

Canımın çekirdeğinde diken… Gözümün bebeğinde sitem var.

Yalnızlık dediğin büyük bir zindan, dünyanın en kalabalık zindanı… Dinden imandan çıkarır ama öyle bir adam eder ki insanı.

Ne zaman bir köy türküsü dinlesem, şairliğimden utanırım.

Marifet hiç ezilmemek bu dünyada ama biçimine getirip ezerlerse güzel kokmak kekik misali lavanta çiçeği misali fesleğen misali ıtır misali İsa misali yunus misali Tonguç misali nâzım misali…

Biz dünyadan gider olduk, kalanlara selam olsun. Ama hep böyle gidecekse, kalanlara haram olsun.