Peygamber Efendimiz (S.A.V) Fatih Hütbesi

Mekke’nin fethinden sonra Kabe-i muazzama putlardan temizlendi. bütün halk kabe’nin etrafına toplanmışlardı.

Peygamber efendimiz sallalahü aleyni ve sellem üç kere tekbir getirip allahü teala’ya  hamd ü senada bulunduktan sonra şöyle bir hutbe okudular.

 

Allah bilir ondan baska ilah yokdur. onun şeriki  ortağı ve naziri benzeri yoktur o allahü teala, va’dini yerine getirdi.

kuluba yardım etti. aleyhimize toplananları, yanlız  başına hazimete uğrattı. cahiliyeye ait bütün gururlar bütün kan ve mal davaları ayalarımın  altındadır. onları mahvediyor kandırıyorum.

Ey kureyş cemaati! allahü teala hazretleri cahiliyet gururlarını , geçmişler  ile gururlanmayı sizden  uzaklaştırmış ve kandırmıştır.

Bütün insanalr  adem’dendir. adem de topraktandır.nitekim allahü teala buyuruyorki  mealen-: ey insanları! biz sizi, bir erkekle  bir dişiden yarattık.

 

Siz muhtelif milletlere, kabilelere ayırdık. taki tanışasanız diye allah’ın  nazarından en ekreminiz , en şerefliniz. allah’tan en çok korkanınızdır.

Allah  herşeyi  hakkıyla bilir, herşeyden  haberdardır ( hucurat süresi ayet 13 ) Muhakkak allah ve rasülü, insanı sarhoş eden şeyleri haram kılmıştır.

 

peygamberimiz muhammet mustafa sallalahü aleyhi ve sellem  bu hutbesinden  sonra ey kureyş cemaati! Ey mekkeliler! ne dersiniz ? şimdi hakkınızda benim ne yapacağımı sanırsınız ! benden ne beklersiniz  diye sordu.

Bütün kureyş reisleri,korkularından önlerine bakıyorlardi.

Biz denden ahyır ve iyilik bekleriz . sen kerem ve iyilik sahibi bir kardeşsin. kerem sahibi bir kardeş oğlusun. dediler.

Rasul-i ekrem ( sallalahü aleyhi ve sellem ) Benim halimle  sizin haliniz, Yusuf aleyhiselam’ın kardeşlerine dediği gibi olacaktır yusuf aleyhisselam’ın kardeşlerine dediği gibi bende size : ‘ buğun hiçbir başa kakma ev ayıplama yok. allah sizi magfiret etsin, o merhamet edenlerin en merhametlisidir.!  (yusuf süresi, ayet 92 ) diyorum. hepinizi affettim.’ buyurdu  ve jureyş hakkında umümi bir af ilan etti.

Konuya benzer diğer yazılar...